Fjorårets cupfinalister barker sammen
Det er duket for den siste serierunden før sommeren, og vi går ut med et smell når fjorårets cupfinalister møtes i Trondheim, mens topp møter bunn i Ålesund. Toppserien
Foto: Odd Sindre Tonning / TFK
Artikkelen er skrevet i samarbeid med:

Fem kamper spilles på lørdag, og en på søndag.
Slik ser runden ut:
Aalesund – Bodø/Glimt, lørdag 12:00
Hønefoss – Lyn, lørdag 14:30
Molde – Haugesund, lørdag 14:30
Stabæk – Røa, lørdag 16:00
Rosenborg – Vålerenga, lørdag 17:00
Brann – LSK Kvinner, søndag 14:00
Avgjørende kamp i toppen
Både Rosenborg og Vålerenga har gått to kamper på rad i Toppserien uten seier, noe Brann har utnyttet seg av, og skaffet seg et solid forsprang i ligaen.
Når de to cupfinalistene fra i fjor møtes er det to lag desperate etter tre poeng som skal barke sammen.
De tre siste møtene mellom lagene har Vålerenga gått seirende ut av, men årets Vålerenga-utgave er ikke den samme som i fjor. Med store skadeutfordringer og en smalere tropp, har de i stor grad blitt hektet av i gullkampen.
Men det er rikelig med kvalitet i Vålerenga-stallen, som virkelig kan by på problemer for Rosenborg. Eline Hegg, Tuva Espås og Marie Moen Preus er en trio som kan skape noe ut av ingenting, og sette sitt preg på denne toppkampen.
Forrige runde var Rosenborg med på en målfest av de sjeldne, da de spilte 4–4 mot Lyn på Kringsjå, men var nok skuffet over å ikke få med seg tre poeng hjem til Trondheim.
Cille Nilsen (2), Rebecka Holum og Irene Dirdal stod for Rosenborgs scoringer i kampen, og det er ingen tvil om at dette er en underholdende trio å følge med på dersom de holder fast ved målformen inn mot møtet med Vålerenga.
Særlig Nilsen er i storform, med fem scoringer på de fem siste kampene hun har spilt.
Dette kan være kampen hvor Rosenborg får slutt på rekken av tap mot Vålerenga, og tar et steg mot spill i Europa neste sesong.
.jpg)
De øvrige kampene denne runden
Hønefoss – Lyn
Molde – Haugesund
Stabæk – Røa
Aalesund – Bodø/Glimt
Brann – LSK Kvinner
Brann fosser videre i Toppserien, og viser ingen tegn til å stoppe. På 11 kamper står de med ti seiere og en uavgjort, og de har scoret 12 mål mer enn laget med nest flest scoringer denne sesongen. Brenna Lovera (7), Anna Aahjem (6), Dilja Yr Zomers (5) og Lauren Davidson (4) er alle med i toppen av toppscorerkampen. LSK Kvinner skal, som de fleste andre lagene i Toppserien, ha hendene fulle når de møtes på søndag. I Ronja Arnesen og Andre Bergdølmos siste kamp kamp for klubben får kanarifuglene en tøff oppgave, men vi skal ikke langt tilbake i tid for å finne deres seier mot Rosenborg. Kan de gjenta det mot et nytt topplag?
Laget som ligger nærmest Brann i Toppserien før helgen er nyopprykkede Aalesund, som virkelig har imponert i år. Katarina Sunde står med 11 målpoeng så langt i år, og er et konstant uromoment foran mål. Når tabelljumbo Bodø/Glimt kommer på besøk til Ålesund vil hun helt sikkert være klar for å legge til noen nettkjenninger på den oversikten. De gulkledde har fått tilbake noen sentrale spillere fra skade, som kan være med på å løfte klubben opp fra nedrykkssumpen. Men selv med Veronika Sæthre på stopperplassen vil lørdagens kamp bli av det tøffe slaget for Glimt.
Lyn tok med seg et ekstremt sterkt poeng mot Rosenborg forrige runde, etter å ha spilt 4–4 på Kringsjå. Cornelia Fladbergs perle fra utenfor 16-meteren vil bli husket av mange, og det er få Lyn-supportere som takker nei til en reprise av den når Oslo-klubben tar turen til Hønefoss. Begge klubbene røk ut av cupen denne midtuken, for henholdsvis Brann og Viking, og går nå for å avslutte vår-sesongen med en opptur på AKA Arena.
Nyopprykkede Molde og Haugesund ligger begge på plassene over nedrykksstreken, men har en god luke ned til Røa på kvalikplassen. Der Haugesund kommer inn i kampen med to seiere på de to siste kampene, har Molde gått på tre tap de siste tre kampene. Men hvilken kamp egner seg bedre for å komme tilbake på vinnersporet enn hjemmekampen mot fjorårets opprykksrival?
På Nye Nadderud tar Røa den korte turen på besøk til Stabæk. Røa må begynne å plukke poeng dersom de skal ha heng på klubbene som ligger på trygg grunn i serien. En seier for Stabæk vil gjøre at de for fullt er med i kampen om en plass i Europa neste sesong. Mathea Berg-Solemdal har herjet for Stabæk de siste rundene. Avslutter hun vår-sesongen med et nytt målpoeng og flere atletiske feiringer?
|
|
Spilt S | Vunnet V | Uavgjort U | Tap T | + | - | +/- | Poeng P | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | SK Brann SK Brann | 11 | 10 | 1 | 0 | 37 | 3 | 34 | 31 |
| 2 | AaFK Kvinner AaFK Kvinner | 10 | 7 | 1 | 2 | 19 | 11 | 8 | 22 |
| 3 | Rosenborg BK Rosenborg BK | 11 | 6 | 3 | 2 | 18 | 11 | 7 | 21 |
| 4 | Vålerenga Fotball Vålerenga Fotball | 11 | 6 | 1 | 4 | 25 | 15 | 10 | 19 |
| 5 | Stabæk Stabæk | 11 | 5 | 2 | 4 | 18 | 11 | 7 | 17 |
| 6 | Lyn Lyn | 10 | 4 | 4 | 2 | 20 | 10 | 10 | 16 |
| 7 | LSK Kvinner LSK Kvinner | 10 | 4 | 1 | 5 | 17 | 19 | -2 | 13 |
| 8 | Haugesund Haugesund | 11 | 4 | 1 | 6 | 14 | 27 | -13 | 13 |
| 9 | Molde Molde | 10 | 3 | 1 | 6 | 15 | 19 | -4 | 10 |
| 10 | Røa Fotball Elite Røa Fotball Elite | 10 | 1 | 3 | 6 | 8 | 19 | -11 | 6 |
| 11 | Hønefoss BK Hønefoss BK | 10 | 1 | 2 | 7 | 9 | 23 | -14 | 5 |
| 12 | Bodø/Glimt Bodø/Glimt | 9 | 0 | 2 | 7 | 4 | 36 | -32 | 2 |